Aktualności O Izbie Facebook Pobierz Kontakt
 
w archiwum
PDK OIIB
SKŁAD ORGANÓW statutowych, komisji i zespołów kadencji 2018-2022
Uchwały Rady w sprawach ogólnych
Terminarz
Ubezpieczenia
Wynajem sal
Członkostwo
Uprawnienia Budowlane
Sąd Dyscyplinarny
Zmiany w prawie
Szkolenia
Regulaminy
Ankieta tematyka szkoleń
Plan szkoleń ON-LINE
Wycieczki integracyjne
Prenumerata czasopism
Bal z okazji Dnia Budowlanych
Konferencje i Targi
Apel Stowarzyszeń
Wydawnictwa Izby
Z życia Izby
Rok 2021
Rok 2020
Rok 2019
Rok 2018
Rok 2017
Rok 2016
Rok 2015
Rok 2014
Rok 2013
Rok 2011-2012
Rok 2008-2010
Historia Izby
Pozostają w pamięci
Budowa siedziby Izby
Konkursy PDK OIIB
Konkursy Okręgowych Izb
Wizytówki
Rzeczoznawcy
PRACA
Na luzie

Szkolenie BIM w programie Kongresu Nowoczesnego Budownictwa - 12.09.2020 r. transmisja ogólnopolska on-line oraz na PIIB
( 07-09-2020 )


Technologia BIM staje się światowym standardem w budownictwie. Pozwala generować i wykorzystywać dane o budowli na etapie jej projektu, realizacji i eksploatowania. Daje oszczędności i coraz częściej decyduje o konkurencyjności firmy. Rośnie liczba krajów, w których certyfikacja BIM jest warunkiem uczestnictwa w przetargu publicznym. W Polsce technologia raczkuje, a projektanci, inwestorzy i wykonawcy wciąż nie wykorzystują jej możliwości. Dlatego warto skorzystać z bezpłatnego szkolenia, które 12 września podczas Kongresu Nowoczesnego Budownictwa w G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa poprowadzi firma Graitec - twórca oprogramowania BIM oraz trzeci największy partner Autodesk na świecie.

BIM jest technologią, która łączy wykorzystanie narzędzi IT dla projektantów, wykonawców i inwestorów oraz rozwiązania standaryzacyjne. Te standardy zmuszają projektanta do wykorzystania określonych narzędzi oraz metod pracy i nazewnictwa, które pozwalają inwestorowi osiągnąć określone cele. Inwestor, chcąc uzyskać projekt i prowadzić inwestycję zgodnie z procedurami BIM, musi określić, jaki ma być cel modelu BIM-owego przygotowywanego przez projektanta.

- Chodzi o stworzenie prototypu budynku już na etapie projektowym, aby jeszcze przed jego budową przewidzieć wszystkie warunki, jakie wynikają z jego lokalizacji i kontekstu całej inwestycji. Inwestor i wykonawca dużo wcześniej dowiadują się, jakie problemy będą pojawiały się na miejscu budowy. Dzięki temu jesteśmy w stanie prototypować najbardziej optymalną wersję budynku. Nie tylko pod względem estetycznym, ale i funkcjonalnym - energooszczędną, spełniającą wszelkie warunki techniczne. Technologia BIM pozwoli również na modelowanie generatywne, czyli proceduralne. Będziemy mogli wpisać odpowiednie parametry, warunki techniczne i budynek będzie prototypowany pod względem tych parametrów - tłumaczy Michał Zając, BIM Implementation Manager w firmie Graitec, obecnej w 11 krajach, która 12 września br. współorganizuje Kongres Nowoczesnego Budownictwa.

Mając projekt przygotowany w technologii BIM, inwestor i wykonawca unika dodatkowych kosztów, jakie pojawiają się na etapie budowy, w której nie przewidziano wszystkich kolizji. Znając je wcześniej, nie zamówi nieodpowiednich elementów czy urządzeń, nie narazi się na wielotysięczne kary, nie będzie zmuszony do przebudowy już wykonanego etapu. Technologia BIM znajduje zastosowanie w konstrukcjach, projektach instalacji, kosztorysowaniu, zarządzaniu budynkiem. Obejmuje dziesiątki narzędzi, które umożliwiają kompleksowe podejście do każdej inwestycji, idealnie dopasowując ją do warunków urbanistycznych, obowiązującego prawa, efektywności energetycznej oraz pozwalają zautomatyzować kontrolę nad użytkowanym już obiektem.

- Na rynku polskim projektanci od lat wykorzystują wybrane narzędzia BIM, jak oprogramowanie Revit, Advance Design czy Opentree, ale niewiele firm zaimplementowało zasady, które ta technologia ze sobą niesie. Przykładem jest używanie narzędzi, które będą wspierać elektroniczne zarządzanie dokumentacją, czy przestrzeganie określonego nazewnictwa. W wykorzystaniu BIM robimy w Polsce dopiero pierwsze kroki. Trzeba zmiany myślenia, zmiany postrzegania ilości pracy, jaka wiąże się z projektowaniem w BIM. Bardzo często niesie ona za sobą duże obciążenie czasowe i pomimo niewątpliwych korzyści dla inwestora nakłania się projektantów, by realizacje zgodne z BIM były wyceniane jak dotychczas, co wynika z braku świadomości rynku - zwraca uwagę Michał Zając.

BIM to technologia przyszłości i świadczy o tym lista wysoko rozwiniętych krajów, które wykorzystują ją dziś w sposób najbardziej zaawansowany: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, kraje skandynawskie, Singapur, Korea, Japonia.

 - W wielu krajach europejskich wprowadza się standaryzacje BIM. Najbardziej popularnym zespołem norm są normy brytyjskie. Na dokumentach rynku brytyjskiego bazują wprowadzone w 2019 roku normy międzynarodowe ISO19650. Do norm ISO będą tworzone załączniki krajowe. Załącznik polski już jest opracowany - dodaje ekspert firmy Graitec, która certyfikuje firmy na ryku brytyjskim wspólnie z organizacją BRE. W Polsce szkoli firmy, które zdecydują się na standaryzację ISO19650.

Deweloperzy i inwestorzy wytyczają standardy. Od projektantów mogą żądać nie tylko modelu 3D, ale przewidzenia wszelkich kolizji na etapie budowy czy możliwości zarządzania budynkiem w przyszłości. Dlatego to właśnie technologia BIM będzie tematem Kongresu Nowoczesnego Budownictwa. - W ramach Kongresu zrealizujemy również wstępne szkolenie BIM. Można się na nie zarejestrować i otrzymać darmowy certyfikat uczestnictwa, który uprawnia do zniżek na oprogramowane, szkolenia i certyfikacje. Szkolenie pozwala dobrze zorientować się w problematyce BIM i zdecydować o dalszych krokach - dodaje Michał Zając z firmy Graitec.

Program Kongresu Nowoczesnego Budownictwa - 12.09.2020 r. >>

 

Opracowała: Alina Bosak
Fot.: Tadeusz Poźniak autor: Zespół       Strefa zamknięta
login:
haslo:
akceptuję regulamin
 
Polski Komitet Normalizacyjny
O normach
Prenumerata norm
Wolters Kluwer SA
Problem z zalogowaniem?
Instrukcja do importu baz cenowych
ARCHISPACE
e-SEKOCENBUD
Normy SEP
Instytut Techniki Budowlanej
Budownictwo wielkopłytowe
Izba Projektowania Budowlanego
Jak korzystać z Środowiskowych Zasad Wycen Prac Projektowych
Baza realizacji członkostwa w PDK OIIB
Materiały ze szkoleń
Czytelnia
Zjazdy PDK OIIB
Budżety PDK OIIB
  Osób na stronie: 1
  © 2007 Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwarealizacja: MRESINET  .