Aktualności O Izbie Facebook Pobierz Kontakt
» Zaloguj się «    
w archiwum
PDK OIIB
SKŁAD ORGANÓW statutowych, komisji i zespołów kadencji 2022-2026
Uchwały Rady w sprawach ogólnych
Terminarz
Ubezpieczenia
Wynajem sal
Członkostwo
Uprawnienia Budowlane
Sąd Dyscyplinarny
Z życia Izby
Rok 2024
Rok 2023
Rok 2022
Rok 2021
Rok 2020
Rok 2019
Rok 2018
Rok 2017
Rok 2016
Rok 2015
Rok 2014
Rok 2013
Rok 2011-2012
Rok 2008-2010
Historia Izby
Pozostają w pamięci
Budowa siedziby Izby
Szkolenia
Regulaminy
Ankieta tematyka szkoleń
Plan szkoleń PDK OIIB
Wycieczki integracyjne
Prenumerata czasopism
Bal z okazji Dnia Budowlanych
Apel Stowarzyszeń
Wydawnictwa Izby
Konkursy PDK OIIB
Budowa Roku Podkarpacia
Fotograficzny
Imię dla młodego dąbka
Hasło promujące inżyniera budownictwa
Kartka świąteczna Bożonarodzeniowa lub Noworoczna
Kartka świąteczna Wielkanocna
Mistrzostwa w Kolarstwie Górskim
Mistrzostwa w Kolarstwie Szosowym
Mistrzostwa w Biegach Terenowych
Mistrzostwa w Tenisie Ziemnym
Mistrzostwa w Marszu na Orientację
Mistrzostwa w Rowerowej Jeździe na Orientację
Rysunkowy dla dzieci
Konkursy Okręgowych Izb, Imprezy Zewnętrzne
Wizytówki
Rzeczoznawcy
PRACA
Na luzie
Galeria Integracyjna Podkarpackiej OIIB
rok 2020-2021
rok 2022
rok 2023
rok 2024





Galeria Integracyjna Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa


Mecenas
Galerii Integracyjnej PDK OIIB

Galeria Integracyjna PDK OIIB czynna jest
dla zwiedzających w godzinach pracy biura PDK OIIB
lub po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

Galeria Integracyjna - Przenikanie - Magdalena Cywicka i Łukasz Cywicki - 26.01.2024 r.
 






W dniu 26 stycznia 2024 r. o godzinie 18.00 odbędzie się otwarcie wystawy malarstwa i grafiki Magdaleny Cywickiej i Łukasza Cywickiego zatytułowanej: „PRZENIKANIE"  w artystycznej Galerii Integracyjnej w siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie przy ulicy Krakowska 289.








„Malowanie „obrazu z ogrodu" to proces. Ukończony jest wytworem statycznym, mimo, że oparty jest na obserwacji środowiska zmiennego i ożywionego. Przyglądam się temu co mam przed sobą - fragmentom całości, jaką jest natura. Nawiązuję relację, a nawet wchodzę w interakcję. Otoczenie wpływa na mnie, z kolei ja przekształcam je, dopasowuję, czy po prostu wybieram, co mi się podoba, co zaciekawia. Estetyczna przyjemność którą odczuwam przebywając w ogrodzie, jest bezpośrednia i wielozmysłowa. Połączone działania światła, koloru, kształtu stają się zachętą do malowania.

Motywy wybieram intuicyjnie, według własnego gustu i wyczucia kompozycji.

        dr Magdalena Cywicka

 

„Celem mojej pracy artystycznej jest kontynuacja problemu związanego z pojęciem czasu, który analizuję i rozwijam od kilkunastu lat. Czas ma dla mnie wielowarstwowe i wielowymiarowe znaczenie. Staram się mój czas, który został mi przeznaczony mógł choć na chwilę zatrzymać, uchwycić i oswoić, a następnie zanotować, przetworzyć i pokazać za pomocą dostępnych mi środków plastycznych. Tak (w skrócie) powstają moje prace, które w zależności od wielu istotnych dla mnie uwarunkowań rozbudowuję lub upraszczam, analizując i przetwarzając na język graficzny."

Prof. dr hab. Łukasz Cywicki

Wystawa czynna do 31 marca 2024 r.
 







 










Magdalena Cywicka

Urodzona w 1976 roku w Sokołowie Małopolskim. W roku 2001 ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w pracowni Prof. Leszka Misiaka. Doktorat w roku 2011 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Malarstwa w Instytucie Sztuk Pięknych, Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.

W dorobku 14 wystaw indywidualnych w galeriach i muzeach w: Katowicach, Rzeszowie, Miechowie, Krakowie, Olkuszu, Radomiu, Przemyślu, Jarosławiu, Dubiecku i Kielcach. Udział w 190 wystawach zbiorowych międzynarodowych i ogólnopolskich w kraju i za granicą w: Polsce, Rumunii, Słowacji, Austrii, Serbii, Finlandii, Tajlandii, Bułgarii, Portugalii, Niemczech, Brazylii, Izraelu, USA,Bośni i Hercegowinie, Meksyku, Belgii, Grecji, Włoszech, Węgrzech i Ukrainie.

Laureatka: Nagrody Specjalnej Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie w Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat "Srebrny czworokąt" - Przemyśl 2021; Grand Prix / Nagroda Ministra Kultury i Sztuki RP w Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat "Srebrny czworokąt" - Przemyśl 2018; I Nagroda w "VoVa"- MINIArt - International Biennale of Miniatures - Vonyarcvashegy 2018 - West-Balaton / Węgry, nominowana do Nagrody w International Biennial of Miniature Art. 2018 w Timisoara w Rumunii;Nagrody Regulaminowej w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek i Rzeźba Roku 2002" w Rzeszowie.

magdacywicka@poczta.onet.pl
 
Łukasz Cywicki

Urodzony w 1975 r.  w Przemyślu. Studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w 2000 r. w Pracowni Drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego i równolegle w Pracowni Malarstwa prof. Jana Świtki. Doktorat w 2008 r. na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2018 r. habilitacja na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Instytucie  Sztuk Pięknych, Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Od 2001 r. członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem.

W dorobku 45 wystawy indywidualne w galeriach i muzeach w kraju i za granicą w Poznaniu, Przemyślu, Kielcach, Busko-Zdroju, Sandomierzu, Krośnie, Rzeszowie, Radomiu, Tarnowie, Warszawie, Krakowie, oraz w Hoxter (Niemcy); Nyiregyhaza (Węgry), Spiśska Nova Ves, Kosice (Słowacja); Cluj-Napoca (Rumunia); Novi Sad, Belgrad (Serbia); Niżny Tagił (Rosja); Tampere, Hämeenlinna (Finlandia); Frederikshavn (Dania); Monterrey NL (Meksyk); Rosario (Argentyna).

Brał udział w 1050 wystawach zbiorowych międzynarodowych i ogólnopolskich w: Anglii, Austrii, Argentynie, Belgii, Bułgarii, Brazylii, Białorusi, Czechach, Chorwacji, Chinach, Cyprze, Danii, Egipcie, Estonii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Finlandii, Litwie,Niemczech, Izraelu, Indonezji, Włochech, Japonii, Kirgizji, Korei, Kanadzie, Kosowo, Kolumbii, Rosji, Meksyku, Macedonii, Malcie, Malezji, Polsce, Portugalii, Portoryko, Peru, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Serbii, Słowenii, Tajwanie, Tajlandii, Turcji, Urugwaju, USA, Ukrainie, Włoszech, Węgrzech.

Laureat 85 nagród i wyróżnień w konkursach w Katowicach, Przemyślu, Rzeszowie, Jeleniej Górze, Raciborzu, Poznaniu, Boguszowie-Gorcach; Cluj-Napoca, Aiud, Timisoara, Ploiesti (Rumunia); Rijeca (Chorwacja); Paderborn (Niemcy); Tokyo (Japonia); Sint-Niclaas (Belgia); Wilno (Litwa); Ankara (Turcja); Famagusta (Cypr); Belgrade (Serbia); Shanghai, Guangzhou (Chiny); Santa Fe, Rosario (Argentyna); Varna (Bułgaria); Naantali (Finlandia); Vigonza, Padova (Włochy).

Moja twórczość graficzna skupia się głównie wokół techniki druku wypukłego - linorytu, który jest dla mnie podstawową formą wypowiedzi artystycznej. Celem mojej pracy twórczej jest kontynuacja problemu związanego z pojęciem czasu, który analizuję i rozwijam od kilkunastu lat.

linoman@poczta.onet.pl

 

 
 
Patroni Galerii Integracyjnej
 
                  

             
 

 
Galeria Integracyjna - Prelekcja KDZ - Śniła mi się Połonina - Robert Żurakowski - 17.11.2023 r.



W dniu 17 listopada 2023 r. o godz. 17.30 w Galerii Integracyjnej PDK OIIB na zaproszenie przewodniczącego OR PDK OIIB Grzegorza Dubika i Komisji Doskonalenia Zawodowego PDK OIIB odbyło się spotkanie z Robertem Żurakowskim reżyserem filmu pt. „Śniła mi się Połonina".

Zgromadzonych gości powitała zastępca przewodniczącego OR PDK OIIB Anna Malinowska. W spotkaniu uczestniczył również przewodniczący Zespołu ds. Cyfryzacji i SEOD Piotr Chmura.

Środowisko związane z bohaterem filmu i Bieszczadami reprezentowali: Inka Wieczeńska - fotograf bieszczadzki; Edward Marszałek - leśnik, gawędziarz i pisarz; Wiesław Kwaśniak - twórca stowarzyszenia Natchnieni Bieszczadem oraz przedstawiciele Towarzystwa Karpackiego.
Spotkanie uświetniły prezentowane zdjęcia z Bieszczad autorstwa: Inka Wieczeńska, Jerzy Polanowski i Janusz Byra z Towarzystwa Karpackiego.

Po prelekcji z reżyserem zgromadzeni obejrzeli film dokumentalny pt. „Śniła mi się Połonina", film który opowiada historię twórcy bieszczadzkiego schroniska „Chatka Puchatka". Ludwik Pińczuk przez pół wieku nadludzkim wysiłkiem budował swoją legendę i kult schroniska na  Połoninie Wetlińskiej. Nie tylko przetrwał w surowych warunkach ale zdołał zbudować Chatkę własnymi rękami. Spełnił swoje marzenie. Prowadził schronisko z fantazją i sercem. Tysiące ludzi: artyści i zwykli turyści wciąż powracali na Połoninę odnajdując tam swój dom.

„Lutek" zbudował świat dla siebie i innych od podstaw, tworząc wspólnotę ludzi, których jak magnes przyciągało życie na połoninie - bez wygód, za to z niepowtarzalną, górską atmosferą. Magia tego miejsca bliska jest każdemu, kto choć raz tam zawędrował. To świat dzikich Bieszczadów, skłaniający do refleksji nad ludzkim losem - trudnym, twardym ale pełnym smaku życiem.

Nic jednak nie trwa wiecznie. Film jest zapisem wyjątkowego momentu w dziejach Bieszczadów. Dokument zatrzymuje czas na chwilę przed brutalną utratą domu przez bohatera. To świat współczesny go zabiera. Chatka Puchatka zostanie za chwilę zburzona a w jego miejsce powstanie nowoczesny górski budynek. Kończy się pewna epoka, zaczyna kolejna. Co się stanie z magią tego miejsca, teraz, gdy Chatka Puchatka już nie istnieje? Oto historia o znalezionym i utraconym domu.

🎟 Bilety - wstęp wolny.
Współorganizator spotkania i projekcji filmu: Bieszczadzka Osada Filmowa.


 Robert Żurakowski - pochodzący z Zakopanego, reżyser i producent filmów dokumentalnych głównie związanych z tematyką górską, pomysłodawca i twórca cyklu filmów dokumentalnych „Tatrzański Szlak Wspomnień" prezentowanych na festiwalach filmów dokumentalnych oraz górskich. Właściciel studia filmowego G&B ART. Artysta rzeźbiarz, muzyk, kompozytor muzyki do filmu, reżyser teledysków a także pomysłodawca i organizator Bieszczadzkiego Festiwalu Filmowego „Ale Czad", założyciel i gospodarz Bieszczadzkiej Osady Filmowej. Organizator i wykładowca warsztatów filmowych „Kręci się w Bieszczadach" Związany z Zakopanem, pasjonat kultury Tatr i Podhala oraz miłośnik Bieszczadów i Podkarpacia. Obecnie na stałe związany już z Bieszczadami.
 
    

 

Serwis informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa     
- zaprasza do Galerii Integracyjnej   

Nowiny 24 z wizytą w Galerii Integracyjnej PDK OIIB -
relacja filmowa




Galeria fotograficzna z spotkania z reżyserem filmu Śniła mi się Połonina - Robert Żurakowski - 17.11.2023 r. >>







 

Patroni Galerii Integracyjnej
 
                  

             
 

Galeria Integracyjna - Przestrzenie dialogu - Andrzej i Agnieszka Rułka - 20 października 2023 r. - 15 stycznia 2024 r.



W dniu 20 października 2023 r. o godzinie 18.00 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Andrzeja i Agnieszki Rułka zatytułowanej: „PRZESTRZENIE DIALOGUw artystycznej Galerii Integracyjnej w siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie przy ulicy Krakowska 289.

Przybyłych gości na wernisaż powitał przewodniczący OR PDK OIIB Grzegorz Dubik. W swoim wystąpieniu m.in. odczytał list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka skierowany do artystów i wręczył symboliczną różę p. Agnieszce. W wydarzeniu uczestniczyła również sekretarz OR PDK OIIB Liliana Serafin.  

Na otwarcie wystawy przybyli m.in.: dr Mieczysław Janowski Prezydent Rzeszowa (1991-1999), Senator RP, Poseł do PE; dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie Zbigniew Zagrodnik, wicedyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie Paweł Kuca, przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Rzeszowie Bogusław Uchman, redaktor Polskiego Radia Adam Głaczyński oraz wiele osób reprezentujących świat inżynierów i artystów.  

Kurator przedsięwzięcia dr hab. Anna Baran przybliżyła na wstępie twórczość obojga artystów, którzy również pokrótce opowiedzieli swoja artystyczną drogę. W trakcie wernisażu został również zaprezentowany film animowany pt. „Kociara" Andrzeja Rułki.

Andrzej Rułka grafik i malarz, a jednocześnie animator filmów. Zgłębił wiele warsztatów z różnych dziedzin sztuk plastycznych, w tym obszary X muzy. Od ukończenia ASP w Krakowie do dziś, rozwija się nieustanie przechodząc różne etapy doświadczania sztuki. W Folderze: „Narastający życiorys artystyczny", dopisuje kolejne wydarzenia artystyczne zmierzając obecnie w kierunku grafiki warsztatowej.

Artystę w ostatnich pracach inspiruje Świat jaki jest w danym momencie i co jest w nim fascynujące. Czasem subtelnie wpisuje zaczerpnięte z filozofii  egzystencjonalnej znaczeniowe tło dając tym samym odbiorcy przekaz podprogowy.

Andrzej Rułka nie chce uciekać od rzeczywistości. Z pełną świadomością wprowadza iluzję jej wizerunku, by ją upiększyć. Próbuje dać nam azyl do lepszego Świata. Chce pokazać, nam zagonionym ludziom jego lepszy ogląd, ciekawszy, bezpieczniejszy, radosny, optymistyczny, przyjazny, odrealniony kolorystycznie jakby z bajki wzięty, byśmy mieli możliwość odnaleźć i siły i sens do bycia w trudzie dnia codziennego.

Agnieszka Rułka malarz i rysownik - „Moje prace powstają z pragnień i tęsknoty Duszy za dzieciństwem, wolnością i niebieskimi przestworzami"...."Benedicat" artystki „to kobiecość" i męskość ukryta w ciszy i milczeniu wszechwładnej Natury bez cywilizacyjnych zgiełków, które w swoich pracach rozpoznaje „w skale, w kamieniu i w muszlach".  Zauważa przy tym, że woda jako najważniejszy element Ziemi  i wszelkich przejawów życia na Niej, „łączy Nas, obejmuje i zamyka w sobie jako zawierzony kształt", gdzie „błogosławiona" ożywia, wzmacnia, niesie najgłębszą treść sensu istnienia. Naszą tożsamość, artystka pisze w zamkniętych plastycznie formach, w których „ukrywa tajemnicę głębi" natury ludzkiej w jej fizycznej i duchowej odsłonie „tworząc modlitwę Ciał."

 


 


dr. Andrzej Rułka - malarz, grafik, rysownik, ukończył Wydział Grafiki na ASP w Krakowie, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku  u prof. Andrzeja Pietscha. W 2013 roku ukończył studia doktoranckie na krakowskiej ASP w Krakowie w pracowni Filmu Animowanego u prof. Jerzego Kuci na Wydziale Grafiki. Odbył stypendium w Niemczech w mieście Frankfurt nad Menem ( 1998) oraz w Finlandii na Uniwersytecie Artystycznym w Turku ( 1999). Uczestniczył w wystawach artystów rzeszowskich w Belgii i Grecji w 2009.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz animacją filmową. W 2009 r. zdobył II Nagrodę w konkursie ogłoszonym przez Konsulat Niemiecki w Krakowie z okazji obchodów 20. rocznicy zburzenia Muru Berlińskiego. Przynależy do Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego, Eksperymentalnego i Video ,,STUDIO A'' w Krakowie.

Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu w Instytucie Sztuk Projektowych, na kierunku Projektowanie Graficzne. Zorganizował szereg wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych.
   

 

Agnieszka Rułka - malarz, rysownik, jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Od 1996 do 2001 roku studiowała na wydziale grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ukończyła dyplom w pracowni wklęsłodruku u prof. Andrzeja Pietscha. Obecnie pracuje jako nauczyciel w Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie. Zajmuje się grafiką, fotografią i malarstwem. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych i uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.

agablu@poczta.onet.pl

 

 

Serwis informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa
- zaprasza do Galerii Integracyjnej

 Polskie Radio Rzeszów -  Wystawa „Przestrzenie Dialogu"
w Rzeszowie - rozmowa red.  Adama Głaczyńskiego

 
 

 Galeria fotograficzna z otwarcia wystawy w Galerii Integracyjnej -  Andrzej i Agnieszka Rułka - Przestrzenie dialogu - 20.10.2023 r.>>





 

Patroni Galerii Integracyjnej
 
                  

              

 

 
Wystawa malarstwa i rzeźby - Uzewnętrznienie Geometrii - Marcin Lubera - 24 lipiec - 01 pażdziernik 2023



W dniu 15 września 2023 r. odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa i rzeźby Marcina Lubery zatytułowanej: „UZEWNĘTRZNIENIE GEOMETRII" w artystycznej Galerii Integracyjnej w siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Przybyłych gości na wernisaż powitał przewodniczący OR PDK OIIB Grzegorz Dubik, który w swoim wystąpieniu przekazał miłą informację - firma budowlana TEXOM została Mecenasem Galerii Integracyjnej PDK OIIB. 

Otwarcie wystawy zgromadziło wiele znamienitych osób, entuzjastów sztuki m.in.: dr Mieczysław Janowski Prezydent Rzeszowa (1991-1999), Senator RP, Poseł do PE; Jacek Nowak prezes Rzeszowskiej Zachęty, Maksymilian Starzec – kurator plenerów międzynarodowych w Kolbuszowej, Bogumiła Kosiorowska – dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Dzikowcu.

Składamy serdeczne podziękowania Annie Baran, która była odpowiedzialna za aranżację wystawy oraz jako kurator przedsięwzięcia zadbała o każdy detal i serdecznie zapraszamy do zapoznania się z twórczością Marcina Lubery. Wystawa będzie czynna do 01 października 2023 r.

"Maluję tak jak bym rzeźbił, rzeźbię tak jak bym malował" to moje motto, którym kieruję się podczas tworzenia.
"Obrazy, rzeźby, płaskorzeźby czy instalacje" wychodzące spod mojej ręki są dla mnie Tworami, które w wysublimowany sposób zrodził mój umysł, są pełne wizji i wyobrażeń. To dialog między snem i jawą, tym co uchwytne i tym czego nie sposób uchwycić, tym co można zdefiniować i czego nie da się nazwać.
Wielopoziomowe, opowiadające o naturze, Bogu i człowieku Twory, budzą wiele wrażeń i uczuć. Odwołuję się w nich do natury i człowieka. Prowadzę dialog z tworami, które tworzę, i które pomagają mi w rozmowie z moim wewnętrznym Ja. W pracach przedstawiam świat taki jak widzę, bez najmniejszych skrupułów opisuję moje przeżycia, problemy i radości. Tworząc dany twór opisuję stan emocjonalny, w którym właśnie się znajduję. Powstałe dzieło otrzymuje fragment mojej duszy, jest jej odzwierciedleniem. Struktura, która się w nim naradza to ubiór mojego ciała astralnego, pierwotnego ducha. I tak jak ja sam jestem realny, tak owe dzieła stają się integralną częścią mnie. Opowiadam moją historię kolorem, kształtem i fakturą. Opisuję moje spostrzeżenia oraz przeżycia.
Twórczość wymaga nie tylko ode mnie, ale również od widza tolerowania wieloznaczności i tworzenia znaczeń na wielu poziomach. Pozostawiam swobodę, wolność i niepewność w odbiorze mnie i mojej sztuki. Ukazuję, iż istnieje wiele odpowiedzi na to samo pytanie. Posługuję się paradoksem, sarkazmem, ironią. Zaskakuję w nielogicznych skojarzeniach, pozostaje w swobodnym stosunku do przedstawionych idei. Prowokuję zjawiska pomiędzy rzeczywistością zewnętrzną a wewnętrzną. Ten akt twórczy staje się częścią świata rzeczywistego, a jednocześnie pozostaje odrębnym nierealnym światem. Moja twórczość wymaga ode mnie zabawy rzeczywistością, narzucenia sobie roli demiurga, który tworzy warstwa po warstwie i kreuje materialny byt jakim jest człowiek.
Główne inspiracje?
Człowiek, filozofia, psychologia, przyroda i literatura. Ulubionymi kierunkami w sztuce są geometria, minimalizm, prymitywizm, konceptualizm i color field painting. Używam żywych, nasyconych barw oraz monochoromatycznych i achromatycznych zestawień, łącząc je ze sobą w nietuzinkowy sposób. Trójwymiarowe Twory zdają się pulsować, żyć własnym życiem. Mimo pozornej statyczności wydają się być bardzo dynamiczne". 

 Marcin Lubera


Marcin Lubera

Urodzony w 1983 roku w Kolbuszowej. W latach 2004 - 2009 studiowałem na kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, o specjalności małe formy rzeźbiarskie w pracowni Prof. Henryka Sikory.

Uczestnik wystaw zbiorowych w kraju i zagranicą, wystaw indywidualnych oraz plenerów artystycznych.

 

Serwis informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa
- zaprasza do Galerii Integracyjnej
 

 











Filmowe ujęcia z otwarcia wystawy Marcin Lubera >> 


Galeria fotograficzna z otwarcia wystawy w Galerii Integracyjnej - Marcin Lubera - 
UZEWNĘTRZNIENIE GEOMETRII - 15.09.2023 r.>>






Marcin Lubera - rzeźbiarz, malarz
Motto

„Artyści to demiurdzy obrazujący ważne fakty z rzeczywistości, zbliżając odbiorcy rozumienie jej w różnych odsłonach, tym samym w naszych spostrzeżeniach zmierzają do obiektywizacji ostatecznej oceny jej oglądu."

Dr hab. Anna Baran
 czytaj więcej >>

 

Wystawa malarstwa i ceramiki - Małgorzata Mizia - Panoptikon - Historia najnowsza - 21 kwiecień - 30 czerwiec 2023



W dniu 19 maja 2023 r. o godzinie 18.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa i ceramiki Małgorzaty Mizi zatytułowanej: PANOPTICON - Historia najnowsza w artystycznej Galerii Integracyjnej w siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie przy ulicy Krakowska 289.

„MM wprowadza nas w swoich obrazach przez świat psychoanalizy. Posługuje się przy tym skojarzeniami z literackiego arsenału, aby zobrazować postrzegane stany ludzkich tzn. naszych zachowań - doświadczeń. To pogranicze malarstwa figuratywnego i form abstrakcyjnych. Kompozycja barwnych plam, pozwala jej na sterowanie nastrojem obrazu - w narracji obrazem korzysta z wiedzy na temat psychologicznego znaczenia barw. ......

Korzysta z personifikujących gestów zwierząt i ptaków jako kodu. Wykorzystuje je do porozumienia z oglądającym - z nami - ma nadzieję na odczytanie jej intencji w tym intelektualnym przedstawieniu."

Krzysztof Szumera

 

„Chciałabym, aby ta wystawa stała się czytelną emanacją moich wrażeń i przemyśleń. Bo w pracy zawodowej, malując czy robiąc cokolwiek innego - stale mam to samo poczucie piękna, odczucie problemu, współczucie potrzeby. Wyrażam je malując, mówiąc, pisząc, lub lepiąc w glinie. Tworzywa są wymienne, narzędzia się uzupełniają, sztuki się jednoczą, a łączy je ta sama myśl. No i mieszczą się w tej samej osobie.

Liczę na sympatię odwiedzających moją wystawę. Proszę ją polubić."

Autorka - Małgorzata Mizia

    











     Małgorzata Mizia (Kraków)


Malarka, architekt, akademik, członek zarządu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, członek Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików, Stowarzyszenia Twórczego POLART, oraz Polish Institute of Arts & Sciences of America w Nowym Jorku.
Dorobkiem naukowym łączy architekturę jako dyscyplinę techniczną z gałęziami sztuk pięknych i nauk humanistycznych we wspólnym procesie twórczym i odkrywczym. Autorka książek naukowo-popularyzatorskich „O kompozycji malarskiej w projektowaniu architektonicznym", „Architektura w przestrzeni sztuk" „Architektura twarzą kultury", „WUF9 - Malezja - Kuala Lumpur" profesor nadzwyczajny na Politechnice Krakowskiej, również Rzeszowskiej i Akademii Śląskiej, autorka kursów (Erasmus) „Architecture in Painter's Transcription".
Jako malarz (status twórcy od 1979 r) autorka ponad 50 wystaw indywidualnych w Polsce, m.in w Willi Decjusza (2000) i Pałacu Sztuki w Krakowie (2010, 2020), zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu (2013), a także zbiorowych m.in. w galeriach „Spire Studios" (2013) i „Bashas Walk" (2014, 2016) w Beacon NY oraz „New Century Artists" w Nowym Jorku-Chelsea na Manhattanie w 2013. Regularnie uczestniczy w międzynarodowych plenerach malarskich i ceramicznych, również za granicą (Ryga, Spiska Kapitula 2014, 2016, Trenczyn 2022). Jej obrazy znajdują się w wielu zbiorach instytucji i osób prywatnych również poza granicami kraju, we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Austrii, Kanadzie, Anglii, Stanach Zjednoczonych.
 

 
 
Serwis informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa - zaprasza do Galerii Integracyjnej

Wywiad i filmowe ujęcia z otwarcia wystawy Małgorzata Mizia >>


Galeria fotograficzna z otwarcia wystawy w Galerii Integracyjnej - Małgorzata Mizia - PANOPTICON - Historia najnowsza - 19.05.2023 r.>>




 

Prof. Małgorzata Mizia - architekt, malarz

„Pełnię wolności daje mi jednak tylko malarstwo. Bezwarunkowa radość nieograniczonych gestów, środków wyrazu i znaczeń. Dlatego malarska swoboda interpretacji realnego świata, będąca zaprzeczeniem obwarowań narzuconych sztuką architektury zdominowała resztę działań. Deklarując się malarzem czuję swoje prawdziwe ego. Sztuka architektury zdyscyplinowała zainteresowania wokół ziemskich realiów, ale potrzeba wolności i empatii wybrały malarstwo jako medium wyrażania myśli inspirowanych urodą ich codzienności. W końcu można sztukę tłumaczyć architekturą, tak jak architekturę sztuką."

Małgorzata Mizia
czytaj więcej >>

 
Patroni Galerii Integracyjnej
 
                  

             


Wystawa malarstwa i rzeźby Piotra & Piotra Woroniec KSZTAŁT RÓŻNI
CY - 1 luty - 1 kwiecień 2023




W dniu 10 lutego 2023 r. o godzinie 18.00 w artystycznej Galerii Integracyjnej w siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa i rzeźby Piotra & Piotra Woroniec KSZTAŁT RÓŻNICY.

„Kształt różnicy" to retrospektywa 8 wystaw z cyklu P&P Woroniec, na której znajdą się też prace najnowsze. Jest ona zaproszeniem do poszukiwań analogi, synergii, światów wspólnych, oraz odrębnych. Prezentowane prace figuratywne rzeźby Piotra Seniora, czy abstrakcyjne obrazy Worońca jr, są sublimacją obserwacji otaczającego świata. To wystawa o losach człowieka, historii miejsca, przeszłości i pamięci przyszłości. Wielowątkowy zamysł przedstawienia przez artystów nurtujących problemów - to zderzenie wizji życiowej, treści i czystej artystycznej formy. Poprzez taką koncepcję prawda o egzystencji dana jest w jednym akcie w sposób zmysłowy, wizualny.

Wystawa będzie czynna do 1 kwietnia 2023 r. - zapraszamy.


„Piotr Woroniec Jr posługuje się w swoich pracach na pozór oszczędnym językiem linii, form i barw, poddanych swoistej dyscyplinie i selekcji. Jednakże przy bardziej wnikliwym wejściu w świat jego obrazów otwiera się dla nas całe bogactwo treści, ekspresji, znaków oraz kodów, balansujących na granicy abstrakcji i realizmu".


„Motywy Worońca są obiektywizowane za pomocą geometrii i koloru, wycinek rzeczywistości staje się jej konceptualnym zapisem; prostota, gra linii, wzorów, dźwięk lub cisza barwy uniwersalizują przekaz tworząc spójną, narratywną całość."

„Twórczość rzeźbiarska Piotra Worońca Sr to rodzaj niekończącego się poematu o człowieku. To opowieść ze wszech miar realistyczna (co znakomicie podkreśla materiał i warsztat rzeźbiarski), jak i symboliczno-poetycka. Świat postaci Worońca jest otwarty, ahoryzontalny, mieszczący w sobie archetypy ludzkiej natury, psychiki, a także dramatyzm średniowiecznych inscenizacji, mądrość i anegdotyzm ludowych opowieści o zmaganiach z losem, czy wreszcie rodzaj swoistej poetyczności."   

                                    
Marlena Makiel-Hędrzak

                                

Jr Piotr Woroniec - Malarz (ur. 1981, Rzeszów)
Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom uzyskał w 2005 w pracowni malarskiej prof. zw. dr hab. Ireny Popiołek-Rodzińskiej. Obecnie wykładowca w Zakładzie Malarstwa rodzimej uczelni. Od grudnia 2014 pełni funkcje Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego. W 2018 otrzymał tytuł doktora na Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w dziedzinie; Sztuki Plastyczne pod opieką promotora prof. Janusza Karbowniczka. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie wyróżniany i nominowany do nagród.

 

  
Jeszcze w pamięci echo kroków dudni Wśród korytarza, gdzie nie szliśmy nigdy.
T.S. Eliot, Burnt Norton 

 
Sr Piotr Woroniec - urodził się w Giżycku w 1955 roku. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Nidzicy w latach 1970-1974 oraz Uniwersytet Ludowy we Wzdowie (reżyseria teatru amatorskiego) w latach 1975-77 . Jest również absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie i Rzeszowie (filologia polska) w latach 1977- 1982. Od 1995 członek Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Od 1992 do 1999 roku asystent scenografa w Teatrze Kreatur w Berlinie (Niemcy). Od 2006 roku prowadzi „Galerię Sękową" oraz organizuje coroczne Międzynarodowe Akcje Artystyczne przy Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Mieszka i pracuje w Woli Sękowej /Jaworowa/, woj. Podkarpackie.
    

 
 
Filmowe ujęcia z otwarcia wystawy malarstwa i rzeźby Piotra & Piotra Woroniec KSZTAŁT RÓŻNICY  KSZTAŁT RÓŻNICY - wystawa malarstwa i rzeźby Piotra & Piotra Woroniec- BIZNESiSTYL.pl
 


Zapraszamy na kilka filmowych ujęć z otwarcia wystawy malarstwa i rzeźby Piotra & Piotra Woroniec KSZTAŁT RÓŻNICY. Miło było nam spędzić ten wieczór obcując z dwoma odmiennymi formami sztuki zgromadzonej w naszej Galerii Integracyjnej, która łączy dwa odmienne środowiska: artystów i inżynierów.

Kanał YouTube PDK OIIB >>

  
Piotr Woroniec jest rzeźbiarzem, Piotr Woroniec Junior malarzem. Ojciec i syn, których łączą nie tylko więzy rodzinne, ale też pasja. Ich znakomite prace można oglądać na wspólnej wystawie zatytułowanej „Kształt różnicy" w Galerii Integracyjnej Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie. Wystawa czynna do 1 kwietnia 2023 roku.
BIZNESiSTYL.pl >>
   
Wystawa ‘'Piotr & Piotr Woroniec - Kształt różnicy" - Polskie Radio Rzeszów
 Serwis informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa - zaprasza do Galerii Integracyjnej




W Galerii Integracyjnej Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie można oglądać wystawę rzeźbiarza Piotra Worońca i jego syna malarza Piotra Worońca juniora. Obydwaj artyści to uznani twórcy. Obydwaj artyści brali udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, plenerach, festiwalach interdyscyplinarnych oraz projektach międzynarodowych.

Relacja Adama Głaczyńskiego z wernisażu wystawy ‘’Piotr & Piotr Woroniec –Kształt różnicy" >> .

  
 
Galeria fotograficzna z otwarcia wystawy malarstwa i rzeźby Piotra & Piotra Woroniec KSZTAŁT RÓŻNIC - 10.02.2023 r. >>
 

 

Piotr Woroniec Senior - Rzeźbiarz

Ulubionym materiałem, w którym Piotr Woroniec senior tworzy swoje rzeźby jest drewno. Drewno jako materiał organiczny, tkanka żywa, zachowuje się według Piotra jak istota ludzka. „ Ku pamięci" służy mu do zapisu historii ludzkiej tułaczki tu na Ziemi. ...

 

Dr Piotr Woroniec Junior - Malarz 

Motto:Artysta obserwator czerpie tematy z obserwacji rzeczywistości, z obserwacji tego świata. Cechuje go niebywała wrażliwość i niebywała jak na przeciętnego człowieka pamięć wzrokowa. Te cechy osobowe rozwija poprzez akt twórczy doskonaląc tym samym proces lepszego postrzegania.

Tacy są artyści. Ale... różni ich, indywidualizm, subiektywność w ocenach oglądu rzeczywistości,  zakres wiedzy, doświadczeń, stąd różnorodność, inność w ich działaniach artystycznych i ich dziełach."

Dr hab. Anna Baran
czytaj więcej >>

 

Patroni Galerii Integracyjnej
 
                      

      
                

 

Finisaż wystawy Artystyczny świat Eugeniusza Molskiego w Galerii Integracyjnej - maj 2022 r.




W dniu 19 maja 2022 r. odbył się finisaż wystawy „Artystyczny świat Eugeniusza Molskiego w Galerii Integracyjnej", który odbędzie się w dniu 19 maja 2022 r. 
Finisaż w naszej Galerii Integracyjnej zamykaartystyczną obecność Eugeniusza Molskiego w Galeriach Podkarpacia: Mielec, Przemyśl, Jarosław, Rzeszów.

W programie:
- powitanie gości przez przewodniczącego Rady PDK OIIB Grzegorza Dubika
- podsumowanie artystycznej twórczości Eugeniusza Molskiego
- prezentacja filmowa
- wystąpienie Moniki Klimowskiej historyka sztuki, hayde parc
- MAJOWY KIERMASZ ANIELSKI PRAC EUGENIUSZA M.
- WRĘCZENIE „EU-GENIUSZÓW"

 

Galeria fotograficzna z finisażu  wystawy Artystyczny świat Eugeniusza Molskiego - 19.05.2022 r. >>




 

Artystyczny świat Eugeniusza Molskiego w Galerii Integracyjnej - styczeń-kwiecień 2022 r.



Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa i ceramiki Eugeniusza Molskiego zatytułowanej: „ARTYSTYCZNY ŚWIAT EUGENIUSZA MOLSKIEGO W GALERII INTEGRACYJNEJ", w artystycznej Galerii Integracyjnej w siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie przy ulicy Krakowska 289, dnia 27 stycznia 2022 r. o godzinie 16.00.

„Twórczość Eugeniusza Molskiego można porównać do lasu czy ogrodu, gdzie różnorodność kształtów, barw nie wyklucza się, a stapia w spójną całość (...)"

Kinga Kokoszka

„Każdy kto zetknął się z twórczością Molskiego dostrzega, że poprzez syntezę wielu częstokroć krańcowo odmiennych elementów, jest ona odbiciem wszechogarniającej nas rzeczywistości, przemieszanej w formie i znaczeniach, wzbogaconej bagażem wielowiekowych tradycji i kultury zaczerpniętych z różnych źródeł."

„Cechą twórczości Molskiego jest głęboka erudycja w zakresie sztuki, mitów i tradycji kultury, znajomość pejzażu rodzinnego i szybkie uczenie się nowych miejsc, odkrywanych na mapie świata  dzięki licznym podróżom w czasie i przestrzeni."

„Jeden z krytyków przyrównał tę twórczość do teatralnego magazynu, gdzie zgromadzono rekwizyty i dekoracje z różnych spektakli - "Mieszają się wieki i konwencje, ale nad tą pozornie szaloną różnorodnością panuje duch mistrza. Inny nazwał trafnie Molskiego artystą multimedialnym, który mistrzowsko cytując z dziedzictwa kulturalnego ludzkości, wykorzystuje swobodnie nie tylko motywy ale i surowce do artystycznego przetwarzania. Nie ma dlań materiałów nieartystycznych, bezwartościowych czy nieużytecznych. Stąd czasem trudno zauważyć, gdzie przebiega granica między epokami, stylami i rodzajami tworzywa."

Jan Flasza


Galeria Integracyjna jest ogólnodostępna - zapraszamy z wizytą w reżimie sanitarnym. 

 

  Eugeniusz Molski

Rzeźba, ceramika, malarstwo                                            
 


Urodził się 11 lipca 1942 r. w Bagienicach koło Przasnysza. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie oraz Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom ukończenia studiów uzyskał w 1969 r. w specjalnościach takich jak: malarstwo architektoniczne i ceramika. Od 1969 r. do 2005 r. był nauczycielem ceramiki w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Uprawia malarstwo ścienne, sztalugowe, rzeźbę i ceramikę. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, zagranicznych i zbiorowych. Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoją twórczość. Prace Eugeniusza Molskiego znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i muzealnych (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu, Muzeum Książ w Wałbrzychu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum „Cifra Palota" w Kecskemet (Węgry)).

 

 
Patroni Galerii Integracyjnej
 
                  

              
 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczyste otwarcie wystawy już za nami, zapraszamy na krótką relację filmową.
Wystawa Artystyczny świat Eugeniusza Molskiego w Galerii Integracyjnej dostępna będzie w siedzibie naszej Izby od stycznia do kwietnia 2022 r.
Kanał YouTube Otwarcie wystawy Eugeniusza Molskiego >>

 

TVP3 Rzeszów z kamerą na otwarciu wystawy Eugeniusza Molskiego w Galerii Integracyjnej. W dniu 27 stycznia 2022 r. gościliśmy również TVP3 Rzeszów z kamerą na otwarciu wystawy Eugeniusza Molskiego w Galerii Integracyjnej.
Zapraszamy do wysłuchania relacji, która ukazała się w AKTUALNOŚCIACH TVP3>> 

 
Galeria fotograficzna z otwarcia wystawy Artystyczny świat Eugeniusza Molskiego - 27.01.2022 r. >>
 





Galeria Integracyjna - W obszarach Sztuki 2020/2021


W nowoczesnym niskoenergetycznym budynku, będącym siedzibą Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa powstała ciekawa inicjatywa artystyczna pod nazwą Galeria Integracyjna.  

Ta nietypowa idea została podjęta przez Grzegorza Dubika przewodniczącego Rady PDK OIIB wraz z uznanymi artystami z naszego regionu. Pierwsza odsłona Galerii Integracyjnej, która rozpoczyna swe działanie początkiem grudnia 2020 r. to wystawa przygotowywana dzięki uprzejmości artystów Anny Baran, Aleksandra Majerskiego i Krzysztofowi Augustynowi. W nowoczesnych wnętrzach obiektu w miejscu spotkań inżynierów poprzez zgromadzoną galerię obrazów i rzeźb zyskujemy możliwość obcowania ze sztuką na zasadzie dwóch przeciwieństw artystycznych i technicznych.

Galeria będzie ogólnodostępna, otwarta w godzinach pracy biura Izby, jak również w trakcie prowadzonych przez Izbę działań związanych ze szkoleniami, przeprowadzanymi egzaminami na uprawnienia budowlane, które obecnie w okresie pandemii niestety są prowadzone w ograniczonym zakresie. Możliwości  lokalowe siedziby Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa sprzyjają stałym wystawom, które będą z czasem uzupełniane lub przedstawiane w innej formie lub tematyce. Podkarpacka Izba Inżynierów podejmuje współpracę w tym zakresie z uznanymi artystami z naszego regionu.

Zapraszamy z wizytą, obecnie w reżimie sanitarnym do Galerii Integracyjnej. W okresie pandemii rozpoczęcie działalności Galerii Integracyjnej będzie również realizowane poprzez zdalny dostęp do zasobów, by przyzwyczaić odbiorców do nowego na mapie miasta miejsca wystaw.








Anna Baran

dr hab. prof. UR

Malarstwo








Aleksander Majerski

Rzeźba 


Pracownik dydaktyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego. W Kolegium Nauk Przyrodniczych prowadzi zajęcia ze studentami z Zakładu Architektury Krajobrazu. Zajmuje się projektowaniem ogrodów. Jest również malarzem, rysownikiem, fotografem, aranżerem wystaw artystycznych, członkiem komisji artystycznych. Jako profesjonalny artysta należy do różnych grup artystycznych takich jak: - Związek Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie, Międzynarodowa Grupa Twórców Różnych „Złota Linia" i niezależna grupa artystyczna ABAMAK.
Była uczestnikiem kilku wydarzeń edukacyjno - artystycznych "Apel - My dla Ziemi - Kolorem, słowem dźwiękiem i w drewnie zapisane". Uczestniczyła w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą (Polska, Niemcy, Szwajcaria, Wielka Brytania, Belgia, Czechy, Słowacja, Ukraina, USA). Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Francji, Szwajcarii, na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii.


Absolwent nowotarskiego LO im. S. Goszczyńskiego z 1971 r. Następnie ukończył kierunek Mechaniczny na Wydziale Matem. Fiz. Tech. w krakowskiej WSP. Po 30-latach pracy w Zespole Szkół Mechaniczno - Elektrycznych w Limanowej, w roku 2007 odszedł na emery-turę. Od 35 lat jako rzeźbiarz zmaga się z drewnem. Oprócz tego jest rysownikiem, malarzem, zajmuje się poezją.i fotografią. Współzałożyciel Międzynarodowej Grupy Twórców Różnych "Złota Linia" oraz Niezależnej Grupy Artystycznej "ABAMAK". Od roku 2012 należy do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików /oddział w Rzeszowie/. Miał kilkanaście zagranicznych indywidualnych wystaw (Niemcy, Czechy, Słowacja) oraz brał udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach w Polsce i za granicą (Donny Kubin, Nowy York, Praga, Łuck). Uczestniczył w Międzynarodowych Plenerach. Jego monumentalne kompozycje rzeźbiarskie znajdują się w Polsce, Słowacji, Czechach, Niemczech i na Ukrainie. Był nagradzany w różnych konkursach.

 






Krzysztof Augustyn

Muzyka, animacje

 

Urodzony w Rzeszowie w województwie Podkarpackim, kompozytor, pianista, artysta koncepcyjny, animator i lingwista.
Obecnie zamieszkały w Wielkiej Brytanii w Manchester, gdzie uzysał



     
  
  © 2007 Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwastrony internetowe Rzeszów