Aktualności O Izbie Facebook Pobierz Kontakt
 
w archiwum
PDK OIIB
SKŁAD ORGANÓW statutowych, komisji i zespołów kadencji 2022-2026
Uchwały Okręgowej Rady w sprawach ogólnych
Terminarz
Ubezpieczenia
Wynajem sal
Członkostwo
Uprawnienia Budowlane
Sąd Dyscyplinarny
Z życia Izby
Rok 2024
Rok 2023
Rok 2022
Rok 2021
Rok 2020
Rok 2019
Rok 2018
Rok 2017
Rok 2016
Rok 2015
Rok 2014
Rok 2013
Rok 2011-2012
Rok 2008-2010
Historia Izby
Pozostają w pamięci
Budowa siedziby Izby
Szkolenia
Regulaminy
Ankieta tematyka szkoleń
Plan szkoleń PDK OIIB
Wycieczki integracyjne
Prenumerata czasopism
Bal z okazji Dnia Budowlanych
Apel Stowarzyszeń
Konkursy PDK OIIB
Budowa Roku Podkarpacia
Fotograficzny
Hasło promujące inżyniera budownictwa
Imię dla młodego dąbka
Kartka świąteczna Bożonarodzeniowa lub Noworoczna
Kartka świąteczna Wielkanocna
Mistrzostwa w Kolarstwie Górskim
Mistrzostwa w Kolarstwie Szosowym
Mistrzostwa w Biegach Terenowych
Mistrzostwa Czudec Cross Run
Mistrzostwa w Tenisie Ziemnym
Mistrzostwa w Marszu na Orientację
Mistrzostwa w Rowerowej Jeździe na Orientację
Regaty Żeglarskie
Rysunkowy dla dzieci
Wydawnictwa Izby
Konkursy Okręgowych Izb, Imprezy Zewnętrzne
Wizytówki
Rzeczoznawcy
PRACA
Na luzie
Galeria Integracyjna Podkarpackiej OIIB
rok 2020-2021
rok 2022
rok 2023
rok 2024





Czy wiesz że……. jednym z podstawowych i najważniejszych warunków zdobycia uprawnień budowlanych jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia.
( 20-04-2022 )

Posiadanie odpowiedniego wykształcenia, jest podstawowym warunkiem niezbędnym do uzyskania uprawnień budowlanych, weryfikowanym przez Okręgową Komisję Kwalifikacyjną na etapie złożenia wniosku przez kandydata.

Brak posiadania takiego wykształcenia kończy procedurę w sprawie nadania uprawnień budowlanych i skutkuje wydaniem decyzji negatywnej o odmowie nadania uprawnień budowlanych bez przeprowadzenia egzaminu.

Specjalności i zakres uprawnień wynikają ściśle z zał. nr 2 i 3 do rozporządzenia MIiR z dnia 29 kwietnia 2019 r., w sprawie przygotowania zawodowego  do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w których zawarte są kierunki studiów odpowiednich lub pokrewnych dla danej specjalności, a także zawody związane z budownictwem.

Zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy Prawo budowlane warunkiem uzyskania uprawnień budowlanych jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia:

- wyższego
- średniego
- zawodowego.

Oczywiście poziom wykształcenia determinuje też możliwy do ubiegania się poziom uprawnień budowlanych (np. bez ograniczeń, ograniczony)

Zgodnie zaś z art. 12 ust. 2 ustawy Prawo budowlane ma to być wykształcenie techniczne.

Kryterium, według którego odróżnia się wyższe wykształcenie techniczne od wyższego wykształcenia nietechnicznego jest uzyskany tytuł zawodowy zamieszczony na dyplomie. Ogólnie obowiązuje zasada:, że absolwentom studiów na kierunkach technicznych nadaje się tytuł: „magister inżynier" lub „inżynier". Na pewno tej zasady nie spełnia tytuł zawodowy "magister" lub „licencjat".

Średnie wykształcenie techniczne zazwyczaj operuje terminem „technik" (np. budownictwa, drogownictwa, elektrotechnik), ale tutaj uznaje się także inne brzmienie zapisów dyplomu/świadectwa ukończenia kształcenia na poziomie średnim, które jednak ma potwierdzać kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Techniczne wykształcenie zawodowe jest potwierdzone dyplomem mistrzowskim w określonym rzemiośle (np. mistrz instalacji sanitarnych, mistrz instalacji elektrycznych).

Podstawą rozstrzygnięcia, czy posiadane wyższe wykształcenie techniczne umożliwia ubieganie się o uprawnienia budowlane, jest "wykaz kierunków studiów odpowiednich lub pokrewnych dla danej specjalności" wyszczególniony w Załączniku 2 do rozporządzenia MIiR z dnia 29 kwietnia 2019 r.. W swojej treści, rozporządzenie  formułuje następujące „ścieżki" oceny wykształcenia wyższego w odniesieniu do Załącznika 2 :

1.      nazwa kierunku ukończonych studiów jest zgodna z zakresem kierunku studiów wyszczególnionych w Załączniku 2

2.      z suplementu do dyplomu albo zaświadczenia o przebiegu studiów wynika, że nie mniej niż jedna trzecia programu studiów określonego w punktach ECTS, lub liczbie godzin zajęć obejmowała zajęcia kształtujące wiedzę i umiejętności odnoszące się do zakresu kierunku studiów w Załączniku 2

3.      nazwa specjalności lub zakres kształcenia określone w ramach kierunku studiów odpowiada zakresowi wiedzy i umiejętności dla danej specjalności uprawnień budowlanych lub:
informacje zawarte w suplemencie do dyplomu albo w zaświadczeniu o przebiegu studiów potwierdzają, że program studiów obejmował zajęcia w zakresie wymienionym w Załączniku 2.

W przypadkach, ukończenia studiów, których nie można "wpasować" w zapisy Załącznika 2 lub którym nie można przypisać wyżej wymienionych „ścieżek" (np. studia odbyte za granicą), komisja dokonuje indywidualnej oceny wykształcenia.

Pewien szczególny wyjątek dotyczy też osób, które przed dniem 25.09.2014 r uzyskały wykształcenie i przed tą datą rozpoczęły praktykę w specjalnościach kolejowej i konstrukcyjno - budowlanej.

W przypadku średniego wykształcenia technicznego, weryfikacji posiadanego wykształcenia
i kwalifikowania w zakresie zawodów związanych z budownictwem dla danej specjalności uprawnień budowlanych izba dokonuje przez stwierdzenie zgodności uzyskanego tytułu zawodowego technika lub mistrza albo uzyskanych kwalifikacji zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika z wykazem zawodów związanych z budownictwem określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia.

Jak widać, kwalifikowanie wykształcenia może nie być prostym zadaniem, wymagającym od zespołów kwalifikujących zawsze wielkiej staranności, a niekiedy także wnikliwości, szczególnie przy rozpatrywaniu wniosków w specjalnościach inżynieryjnych i instalacyjnych.

 



 autor: Zespół     



  Strefa zamknięta
login:
haslo:
akceptuję regulamin
 
Polski Komitet Normalizacyjny
O normach
Prenumerata norm
Wolters Kluwer SA
Problem z zalogowaniem?
Instrukcja eBistyp
Instrukcja do importu baz cenowych
ARCHISPACE
e-SEKOCENBUD
Normy SEP
Instytut Techniki Budowlanej
Budownictwo wielkopłytowe
Izba Projektowania Budowlanego
Jak korzystać z Środowiskowych Zasad Wycen Prac Projektowych
Baza realizacji członkostwa w PDK OIIB
Materiały ze szkoleń
Czytelnia
Zjazdy PDK OIIB
Budżety PDK OIIB
  
  © 2007 Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwastrony internetowe Rzeszów