Aktualności O Izbie Facebook Pobierz Kontakt
» Zaloguj się «    
w archiwum
PDK OIIB
SKŁAD ORGANÓW statutowych, komisji i zespołów kadencji 2022-2026
Uchwały Rady w sprawach ogólnych
Terminarz
Ubezpieczenia
Wynajem sal
Członkostwo
Uprawnienia Budowlane
Sąd Dyscyplinarny
Z życia Izby
Rok 2024
Rok 2023
Rok 2022
Rok 2021
Rok 2020
Rok 2019
Rok 2018
Rok 2017
Rok 2016
Rok 2015
Rok 2014
Rok 2013
Rok 2011-2012
Rok 2008-2010
Historia Izby
Pozostają w pamięci
Budowa siedziby Izby
Szkolenia
Regulaminy
Ankieta tematyka szkoleń
Plan szkoleń PDK OIIB
Wycieczki integracyjne
Prenumerata czasopism
Bal z okazji Dnia Budowlanych
Apel Stowarzyszeń
Konkursy PDK OIIB
Budowa Roku Podkarpacia
Fotograficzny
Imię dla młodego dąbka
Hasło promujące inżyniera budownictwa
Kartka świąteczna Bożonarodzeniowa lub Noworoczna
Kartka świąteczna Wielkanocna
Mistrzostwa w Kolarstwie Górskim
Mistrzostwa w Kolarstwie Szosowym
Mistrzostwa w Biegach Terenowych
Mistrzostwa w Tenisie Ziemnym
Mistrzostwa w Marszu na Orientację
Mistrzostwa w Rowerowej Jeździe na Orientację
Rysunkowy dla dzieci
Wydawnictwa Izby
Konkursy Okręgowych Izb, Imprezy Zewnętrzne
Wizytówki
Rzeczoznawcy
PRACA
Na luzie
Galeria Integracyjna Podkarpackiej OIIB
rok 2020-2021
rok 2022
rok 2023
rok 2024





Galeria Integracyjna - Kształt różnicy - Piotr & Piotr Woroniec - 2023 r.



W dniu 10 lutego 2023 r. o godzinie 18.00 w artystycznej Galerii Integracyjnej w siedzibie Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa i rzeźby Piotra & Piotra Woroniec KSZTAŁT RÓŻNICY.

„Kształt różnicy" to retrospektywa 8 wystaw z cyklu P&P Woroniec, na której znajdą się też prace najnowsze. Jest ona zaproszeniem do poszukiwań analogi, synergii, światów wspólnych, oraz odrębnych. Prezentowane prace figuratywne rzeźby Piotra Seniora, czy abstrakcyjne obrazy Worońca jr, są sublimacją obserwacji otaczającego świata. To wystawa o losach człowieka, historii miejsca, przeszłości i pamięci przyszłości. Wielowątkowy zamysł przedstawienia przez artystów nurtujących problemów - to zderzenie wizji życiowej, treści i czystej artystycznej formy . Poprzez taką koncepcję prawda o egzystencji dana jest w jednym akcie w sposób zmysłowy, wizualny.

Wystawa będzie czynna do 1 kwietnia 2023 r. - zapraszamy.

„Piotr Woroniec Jr posługuje się w swoich pracach na pozór oszczędnym językiem linii, form i barw, poddanych swoistej dyscyplinie i selekcji. Jednakże przy bardziej wnikliwym wejściu w świat jego obrazów otwiera się dla nas całe bogactwo treści, ekspresji, znaków oraz kodów, balansujących na granicy abstrakcji i realizmu".


„Motywy Worońca są obiektywizowane za pomocą geometrii i koloru, wycinek rzeczywistości staje się jej konceptualnym zapisem; prostota, gra linii, wzorów, dźwięk lub cisza barwy uniwersalizują przekaz tworząc spójną, narratywną całość."


„Twórczość rzeźbiarska Piotra Worońca Sr to rodzaj niekończącego się poematu o człowieku. To opowieść ze wszech miar realistyczna (co znakomicie podkreśla materiał i warsztat rzeźbiarski), jak i symboliczno-poetycka. Świat postaci Worońca jest otwarty, ahoryzontalny, mieszczący w sobie archetypy ludzkiej natury, psychiki, a także dramatyzm średniowiecznych inscenizacji, mądrość i anegdotyzm ludowych opowieści o zmaganiach z losem, czy wreszcie rodzaj swoistej poetyczności."

                                                                                                                                                   Marlena Makiel-Hędrzak

                                

Jr Piotr Woroniec - Malarz (ur. 1981, Rzeszów)
Absolwent Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom uzyskał w 2005 w pracowni malarskiej prof. zw. dr hab. Ireny Popiołek-Rodzińskiej. Obecnie wykładowca w Zakładzie Malarstwa rodzimej uczelni. Od grudnia 2014 pełni funkcje Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego. W 2018 otrzymał tytuł doktora na Katowickiej Akademii Sztuk Pięknych w dziedzinie; Sztuki Plastyczne pod opieką promotora prof. Janusza Karbowniczka. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych. Wielokrotnie wyróżniany i nominowany do nagród.

 

  
Jeszcze w pamięci echo kroków dudni Wśród korytarza, gdzie nie szliśmy nigdy.
T.S. Eliot, Burnt Norton 

 
Sr Piotr Woroniec - urodził się w Giżycku w 1955 roku. Ukończył Liceum Ogólnokształcące
w Nidzicy w latach 1970-1974 oraz Uniwersytet Ludowy we Wzdowie (reżyseria teatru amatorskiego) w latach 1975-77 . Jest również absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie i Rzeszowie (filologia polska) w latach 1977- 1982. Od 1995 członek Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Od 1992 do 1999 roku asystent scenografa w Teatrze Kreatur w Berlinie (Niemcy). Od 2006 roku prowadzi „Galerię Sękową" oraz organizuje coroczne Międzynarodowe Akcje Artystyczne przy Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Mieszka i pracuje w Woli Sękowej /Jaworowa/, woj. Podkarpackie.
    

 
 
Filmowe ujęcia z otwarcia wystawy malarstwa i rzeźby Piotra & Piotra Woroniec KSZTAŁT RÓŻNICY  KSZTAŁT RÓŻNICY - wystawa malarstwa i rzeźby Piotra & Piotra Woroniec



Zapraszamy na kilka filmowych ujęć z otwarcia wystawy malarstwa i rzeźby Piotra & Piotra Woroniec KSZTAŁT RÓŻNICY. Miło było nam spędzić ten wieczór obcując z dwoma odmiennymi formami sztuki zgromadzonej w naszej Galerii Integracyjnej, która łączy dwa odmienne środowiska: artystów i inżynierów.

Kanał YouTube PDK OIIB >>

 
  
Piotr Woroniec jest rzeźbiarzem, Piotr Woroniec Junior malarzem. Ojciec i syn, których łączą nie tylko więzy rodzinne, ale też pasja. Ich znakomite prace można oglądać na wspólnej wystawie zatytułowanej „Kształt różnicy" w Galerii Integracyjnej Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie. Wystawa czynna do 1 kwietnia 2023 roku.
BIZNESiSTYL.pl >>

Wystawa ‘'Piotr & Piotr Woroniec - Kształt różnicy" - Polskie Radio Rzeszów

 Serwis informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa - zaprasza do Galerii Integracyjnej
 



W Galerii Integracyjnej Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Rzeszowie można oglądać wystawę rzeźbiarza Piotra Worońca i jego syna malarza Piotra Worońca juniora. Obydwaj artyści to uznani twórcy. Obydwaj artyści brali udział w kilkudziesięciu wystawach krajowych i zagranicznych, plenerach, festiwalach interdyscyplinarnych oraz projektach międzynarodowych.

Relacja Adama Głaczyńskiego z wernisażu wystawy ‘’Piotr & Piotr Woroniec –Kształt różnicy" >> .

 
 
Galeria fotograficzna z otwarcia wystawy malarstwa i rzeźby Piotra & Piotra Woroniec KSZTAŁT RÓŻNIC - 10.02.2023 r. >>
 

  

Piotr Woroniec Senior - Rzeźbiarz

Ulubionym materiałem, w którym Piotr Woroniec senior tworzy swoje rzeźby jest drewno. Drewno jako materiał organiczny, tkanka żywa, zachowuje się według Piotra jak istota ludzka. „ Ku pamięci" służy mu do zapisu historii ludzkiej tułaczki tu na Ziemi.

Poprzez drewno Piotr powołuje do istnienia  z zaobserwowanej rzeczywistości kształty i formy, którym nadaje ponadczasowe, uniwersalne, bardzo blisko sprzężone z ludzkim życiem emocje i treści. Zapisuje, a więc upamiętnia, uwiecznia, a więc pokazuje jeszcze inne aspekty podglądania tego co na Ziemi. Dla odbiorców jego dzieł - co bardzo ważne - rozszerza pole widzenia i rozumienia jak jest. Jego przekazy były i są aktualne, bo jak skonstruowany jest człowiek zewnętrznie i wewnętrznie, na przestrzeni wieków w zasadzie niewiele się zmieniło.

Twórczość Piotra to  nie super-realizm. Opiera się co  prawda na figuratywności i  realizmie, to jednak wprowadza zaburzenia proporcji kształtów i ich deformacje. Wie, jak działają: że akcentują, dynamizują przekaz tworząc go bardziej sugestywnym i bardziej widocznym.

W rzeźbie Piotra liczy się przede wszystkim kształt i forma. Piotr wypracował swoje indywidualne formy postaci, przedmiotów czy innych obiektów nas otaczających. Są jego, autorskie i rozpoznawalne na każdej wystawie, w każdym miejscu Świata.

Kolor w jego rzeźbach nie dominuje. To dlatego jego  rzeźby są pokryte subtelnymi kolorami i są jakby patynowane. Bo kolor nie jest dla niego elementem aż tak ważnym i potrzebnym do wyrażania treści jakimi są kształty i formy.

Czasami do powołania rzeźby wybiera puste wnętrza drewnianych pni (w holu postacie kobiet), czasami tworzy w pniach mocne ażury (w holu stoją jego dwie ażurowe katedry, w tym katyńska).   Piotr poprzez takie wybory kształtowanego, drewnianego materiału, sugestywniej ilustruje prawdę o życiu tu na Ziemi. Mówi jak jest kruche, niedoskonałe, pełne  destrukcji i ...mówi o przemijaniu.

Piotr w swojej twórczości przede wszystkim kreuje Świat postaci, literacko ujmując, tworzy poematy o człowieku. Każdej rzeźbionej postaci nadaje treści symboliczno-poetyckie. To właśnie dlatego postacie te, „kadrowane w granicach formy, są dynamiczne wewnętrznie - pełne gestu i wyrazu".

Prof. Marlena Makiel-Hędrzak

Bohaterowie Piotra to w pigułce opracowana forma plastyczna psychologicznego studium uniwersalnego ujęcia portretu. 

Poprzez poszukiwanie nagiej duszy człowieka, poprzez zaglądanie do jego wnętrza, a nie strojenie go w modne atrybuty współczesności, powołuje do życia nie ludzi współczesnych, ale po prostu człowieka, z szacunkiem, ważnego, każdego człowieka.

Wyjątkowość prac Piotra polega na tym, że obcując z pojedynczą jego rzeźbą, odbiorca wchodzi z nią w bardzo mocny, intymny wręcz związek. Wokół odbiorcy i dzieła tworzy się aura, w której odbywa się specyficzny dialog polegający na konfrontacji i szukaniu paraleli przekazów i tych werbalnych, dających się nieomal dotknąć i tych duchowych.

Wyjątkowość twórczości Piotra polega też na tym, że można te rzeźby grupować w różnych konfiguracjach i uzyskiwać coraz to jeszcze inny przekaz, ale zawsze będzie on o egzystencji, o cierpieniu, o niedoli i kondycji człowieka.

Dr hab. Anna Baran

Wystawa prac Piotra Worońca Sr i Piotra Worońca Jr - ojca i syna - „Kształt Różnicy", jest konfrontacją i dialogiem równocześnie, mimo różnych dziedzin, odmiennego warsztatu i sposobu konstruowania twórczej wypowiedzi, stanowi rodzaj zwierciadła, w którym przeglądają się w sobie światy odrębne, a jednocześnie wspólne.                                         

Prof. Marlena Makiel-Hędrzak
 

Dr Piotr Woroniec Junior - Malarz 

Motto:

Artysta obserwator czerpie tematy z obserwacji rzeczywistości, z obserwacji tego świata. Cechuje go niebywała wrażliwość i niebywała jak na przeciętnego człowieka pamięć wzrokowa. Te cechy osobowe rozwija poprzez akt twórczy doskonaląc tym samym proces lepszego postrzegania.

Tacy są artyści. Ale... różni ich, indywidualizm, subiektywność w ocenach oglądu rzeczywistości,  zakres wiedzy, doświadczeń, stąd różnorodność, inność w ich działaniach artystycznych i ich dziełach."

Dr hab. Anna Baran

 

Piotr Woroniec Junior Malarz, prezentuje typ malarstwa współczesnego opartego na abstrakcji. Jego dzieła wykonane są na kanwach w kształcie kwadratów, prostokątów, tond. W większości wybiera kanwy o dużych rozmiarach. Wykonuje swoje prace w technice mieszanej. Przeważnie jest to kolaż potraktowany malarsko, ale maluje też obrazy olejne.

W obrazach zatytułowanych „Mapa", „Atlas" pokazuje  powierzchnię Ziemi widzianej z dystansu. Do malowania ich  używa  kolorów Ziemi. Są to przeważnie brązy, beże, kolor sadzy, szarości, zielenie.

Poprzez te kolory jego obrazy stanowią kompozycje monochromatyczne, w charakterze refleksyjne i statyczne. Lecz przez użycie jednego dominującego koloru nie mają wyciszonych tafli gładkich powierzchni, wprowadzona celowo technika collage dynamizuje jej tekstury. Obrazy drgają w trójwymiarowej przestrzeni widzianej na wprost.

Piotr lubi w swoich obrazach uzyskiwać jeszcze inne efekty zaburzenia gładkości powierzchni obrazów. Niektóre ważne, plastycznie ujęte informacje, obrysowuje mocną linią i wrzuca, w wydzielone z płaszczyzny podstawowej, w inne okolone malowanym cieniem przestrzenne miejsca, albo - wprowadza z gamy barw chromatycznych, czerwone, żółte akcenty jakby od niechcenia.  Te działania sprawiają, że czytanie obrazów  Piotra staje się bardziej intrygujące i ciekawe.

Jeżeli używa kształtów to są nimi figury geometryczne płaskie, w których kontury nie do końca bywają widoczne, są wyobrażalne, nie określone wprost  konkretną linią. Kształty kwadratów, prostokątów rozmywają się w powierzchni obrazu dając niekiedy poczucie jakby ruchu przepływającego przez nie powietrza. 

Zdarza się w obrazach Piotra często, że wkleja w swoje obrazy teksty, które przypadkowo trafiają w jego ręce. Są one w formie fragmentów gazet, albo zapisków na kartkach różnych ludzi. Wtedy obrazy nabierają innego charakteru. Stają się pamiętnikami zdarzeń kiedyś ważnych, dziś stanowiących jakby artefakty, wspomnienia spełnionej lub spełnianej historii. Bywają reliktami, ikonicznymi obrazami lub formą współczesną  - play-listą.

Piotr w swoich pracach korzysta z budowania napięć za pomocą  różnych środków wyrazu  i elementów formalnych kompozycji plastycznych. Napięcia buduje przeciwstawiając: chaosowi - porządek, dynamice  - statykę, ekspresji  - wyważoną geometrię, przypadek warsztatowy - intensywności kształtów i dookreślaniem płaszczyzny tła

Oprócz wklejanych tekstów, Piotr często na dużych płaszczyznach obrazu maluje w małych wymiarach różne przedmioty z powszedniego dnia wzięte. W malowanych powierzchniach Ziemi, ścianach, bilbordach, stają się one niejako jak zauważył Piotr Rędziniak „świadkami otaczającej nas rzeczywistości".

Piotr Junior Artysta - obserwator, kronikarz, sprawozdawca - opisuje, uwiecznia to co jest ważne, co było ważne, co za chwilę może ukształtować przyszłość Ziemi i przyszłość człowieka. Pochyla się nad śladami ludzkiej egzystencji, tu, na Ziemi, bo wie, że wszystko nawet to drobne czemuś służy, jest dla czegoś i po coś. Ale Piotr artysta to przede wszystkim esteta. Oprócz refleksyjnych przekazów, prezentuje odbiorcy pięknie malowane obrazy, w których może on czytać za każdym razem inne treści, zobaczyć inne światy.

Dr hab. Anna Baran
 
Patroni Galerii Integracyjnej
                  
    
 

 

 

 

 



     
  
  © 2007 Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwastrony internetowe Rzeszów