Aktualności O Izbie Facebook Pobierz Kontakt
 
w archiwum
PDK OIIB
ZEBRANIA WYBORCZE na kadencję 2018-2022
SKŁAD ORGANÓW kadencja 2014 - 2018
Uchwały Rady w sprawach ogólnych
Uchwały Rady w sprawach indywidualnych
Terminarz
Ubezpieczenia
Członkostwo
Uprawnienia Budowlane
Sąd Dyscyplinarny
Szkolenia
Regulaminy
Plan szkoleń i warsztatów
Szkolenia on-line
Wycieczki integracyjne
Bal z okazji Dnia Budowlanych
Prenumerata czasopism
Targi i Konferencje
Apel Stowarzyszeń
Wydawnictwa Izby
Z życia Izby
Konkursy
Wizytówki
Rzeczoznawcy
PRACA
Na luzie


Relacja ze spotkania informacyjno-integracyjnego członków PDK OIIB z terenu powiatu bieszczadzkiego i leskiego
( 23-10-2014 )
Relacja z imprezy integracyjnej VI edycji „Bieszczadzkiej Wiechy" - Dnia Święta Budowlanych w dniu 10 pażdziernika 2014 r. w Lesku.
Dowód dobrej roboty.
Impreza oczekiwana przez ponad 90 członków Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa z powiatów bieszczadzkiego i leskiego była nie tylko spotkaniem, jakich wiele, ale dokumentalnym przeglądem niezwykłego postępu technologicznego w zakresie ustrojów budowlanych.

Zarówno ustrzyckie, jak i leskie firmy budowlane po 20 latach działalności, a na pewno trudnych początkach z pewnością podnosiły poziom i status firm dobrze zorganizowanych, odpowiedzialnych, szanujących dobre imię, bardzo dbających o wysoką jakość, terminowość i koszty.

Spotkanie, które miało miejsce tym razem po raz czwarty w Lesku (w Ustrzykach dwukrotnie), zaplanowano jako pokaz wysokiej klasy dobrej roboty na przykładzie tylko 3 obiektów niezwykle liczących się w organizacji infrastruktury miasta, a także kolejno powiatu województwa, by nie powiedzieć kraju, chociażby tylko z racji ruchu turystycznego.

Zespół organizacyjny, zresztą stale niemal w tym samym składzie, wybrał następującą trasę poznawania zrealizowanych „na świeżo" inwestycji w Lesku: zwiedzanie lądowiska helikopterów sanitarnych przy Szpitalu Powiatowym oraz bardzo nowoczesnej, ekologicznej, zautomatyzowanej kotłowni, wykorzystującej nowatorskie aspekty pozyskiwania energii ze słońca, ogrzania czynnika centralnej wody cieplnej i centralnego ogrzewania z nowoczesnych instalacji gazu ziemnego lub zamiennie gazu płynnego na wypadek awarii.
W spotkaniu uczestniczyło 7 inżynierów z Ukrainy, w tym 3 z zakresu specjalizacji w technologiach użytku energii, którzy wykazali niezwykłe zainteresowanie powyższą tematyką. W związku z tym dziękujemy Panu Prezesowi SPZOZ za umożliwienie poznania zaplecza eksploatacyjnego Szpitala Powiatowego w Lesku, o którym przeciętny mieszkaniec może mieć nikłą wiedzę.

Kolejno prawie 50-osobowa grupa osób wykonujących zawody budowlane, w tym: elektrycy, drogowcy, instalatorzy, konstruktorzy, pracownicy nadzoru, projektowania, inwestorzy i właściciele firm z obu powiatów, uczestniczyła, nie boję się tego nazwać, w „uczcie zawodowej", jaką było zapoznanie się ze wszystkimi aspektami powstania - od pomysłu do funkcjonowania - Basenu „Aquarius" w Lesku, będącego niewątpliwie dumą dla sprawczyni sukcesu, tj. Pani Burmistrz, Rady, a na pewno mieszkańców.

Otrzymaliśmy obiekt o bardzo wysokim standardzie eksploatacyjnym i funkcjonalnym, a najwyższy podziw mogą budzić dla określonych znawców niezwykle dobrane i rewelacyjnie funkcjonujące zespoły instalacji, wystarczy wymienić tylko niektóre: uzdatniania wody, wentylacji i klimatyzacji, odzysku ciepła wg tzw. „geotermii" podgrzewania energią odnawialną, wykorzystania ciepła wtórnego.

Pani Burmistrz osobiście zapoznała z historią budowy, perturbacjami z pozyskaniem środków finansowych, funkcjonowaniem obiektu oraz opłacalnością eksploatacji od czasu jej uruchomienia.

Poznanie nowoczesnych technologii w obiektach to tylko początek bardzo udanego spotkania integracyjnego, które przebiegało w pomieszczeniach tym razem historycznych, tj. w leskim zamku rodziny Kmitów i Krasickich. Zderzenie supernowoczesności z wielowiekową historią było nadzwyczajnym przeżyciem. Miało tu miejsce zdarzenie wyjątkowe, być może po raz pierwszy w województwie, a mianowicie wyróżnienie aktami laudacyjnymi 8 proboszczów parafii rzymskokatolickich (po 4 z każdego powiatu) za nadzwyczajne starania w zakresie opieki nad zabytkami, świątyniami w formie robót zabezpieczających i ich odnowienia - renowacji. Wyróżniono także proboszczów za budowę nowych świątyń w Bieszczadach.

Z powiatu leskiego akty laudacji od kapituły i władz samorządowych oraz od Przewodniczącego Podkarpackiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa otrzymali:

 • ­ Ksiądz Proboszcz Mieczysław Bąk z Leska,
 • ­ Ksiądz Proboszcz Adam Zaremba ze Średniej Wsi,
 • ­ Ksiądz Proboszcz Wojciech Szlachta z Polańczyka,
 • ­ Ksiądz Proboszcz Andrzej Szkoła z Wołkowyi.

Z Ustrzyk i powiatu bieszczadzkiego wyróżnienia otrzymali:

 • ­ Ksiądz Proboszcz Parafii Ustrzyki Osiedle,
 • ­ Ksiądz Proboszcz Parafii Ustrzyki Miasto,
 • ­ Ksiądz Proboszcz Parafii Jasień,
 • ­ Ksiądz Proboszcz Parafii Ustrzyki Górne.

Bardzo znamienne jest wezwanie - credo aktu laudacyjnego, które brzmi dosłownie:
„Na opoce wiary zbudowałeś, Bogu na chwałę, ludziom dla zbawienia i nadziei". Kopie aktów laudacyjnych przekazano redakcji „Echa Bieszczadów" w celu ewentualnego wykorzystania.

Ponadto starostowie wyróżnili po 3 firmy budowlane, instalacyjne lub produkcji materiałów budowlanych ze swojego terenu samorządowego. I tak Starosta Bieszczadzki wyróżnił:

 • ­ Powiatowy Zarząd Dróg w Ustjanowej,
 • ­ Zakład Instalatorstwa Elektrycznego - inż. Zenon Głuszko,
 • ­ Zakład Produkcji Kruszyw w Czarnej.

Starosta Leski wyróżnił:

 • ­ Zakład Instalatorstwa Elektrycznego - P.R. Owsianik z Baligrodu,
 • ­ Darjan Sp. z o.o. - Hoczew - Jan Giefert,
 • ­ Powiatowy Zarząd Dróg z/s w Baligrodzie.

Jak już wspomniano, w spotkaniu uczestniczyli inżynierowie z Ukrainy z miejscowości Drohobycz, Schodnica i Borysław wraz z dziennikarzem. Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Staroście i Pani Burmistrz za sponsoring.

W bardzo fachowym, merytorycznym wystąpieniu Burmistrz Leska Pani Barbara Jankiewicz podkreśliła niezwykłą odwagę i determinację proboszczów parafii bieszczadzkich, którzy podejmują się tak skomplikowanych zadań ratowania zabytków, choćby tylko na przykładzie wzorowej współpracy z Dziekanem Księdzem Proboszczem Parafii Lesko Mieczysławem Bojkiem. Władze złożyły życzenia i podziękowania za uznanie w postaci skromnych dyplomów.

Kolejne VII spotkanie w Ustrzykach z wyjazdem do Sambora.

Galeria fotograficzna ze spotkania >>

Opracował:
Ryszard Owsiany
październik 2014 r. autor: Zespół       Strefa zamknięta
login:
haslo:
akceptuję regulamin
 
Polski Komitet Normalizacyjny
O normach
Prenumerata norm
Wolters Kluwer SA
ARCHISPACE
e-SEKOCENBUD
SEP COSiW
Instytut Techniki Budowlanej
Budownictwo wielkopłytowe
Wywiadownia gospodarcza
Jak korzystać z Wywiadowni gospodarczej
Baza cen e-BISTYP
Instrukcja do importu
Izba Projektowania Budowlanego
Jak korzystać z Środowiskowych Zasad Wycen Prac Projektowych
Baza realizacji członkostwa w PDK OIIB
Materiały ze szkoleń
Czytelnia
Zjazdy PDK OIIB
Budżety PDK OIIB
  Osób na stronie: 22
  Licznik odwiedzin:
  © 2007 Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwarealizacja: MRESINET  
// Pawel's request - google